Vakarų arklių encefalomielitas

A. Laiškonis


Vakarų arklių encefalomielitas (Western equine encephalitis) yra transmisinė ūminė infekcinė liga, kuriai būdingas karščiavimas, bendros intoksikacijos požymiai ir CNS pažeidimas.

Etiologija. Sukėlėjas – Togaviridae šeimos Alphavirus genties viengrandę RNR turintis virusas. Virusas apvalus, 25–40 nm skersmens, gerai išsilaiko žemoje temperatūroje, 60 ºC temperatūroje žūsta per 10 min., jautrus ultravioletiniams spinduliams (žūsta per 20 min.). Pirmą kartą jų išskirtas 1930 m. iš arklių, sirgusių encefalitu, o 1938 m. išskirta iš mirusio žmogaus. 

Epidemiologija. Liga registruojama JAV, Kanadoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje (Gvianoje, Brazilijoje, Argentinoje), ypač dažnai Kalifornijos Centriniame slėnyje, dažniausiai vasaros pradžioje arba viduryje. Gamtoje šios ligos sukėlėjo rezervuaras – laukiniai paukščiai (antys, žąsys, fazanai ir kt.). Virusų žmogui perneša įsisiurbdami Culex tarsalis uodai.

Patogenezė ir patologija. Užsikrėtus šiuo virusu, jis išplinta kraujo ir limfos keliu po organizmą. Didžiausi pakitimai randami galvos ir nugaros smegenyse, ypatingai galvos smegenų pusrutuliuose (būdinga Purkinje ląstelių žūtis) smegenėlių žievėje. Kartu su nervų sistema randami ląsteliniai infiltrataiapiekraujagysles bei ryški glijos reakcija.

Klinika. Inkubacijos periodas trunka nuo 4 iki 21 dienos (vidutiniškai apie 5–10 dienų). Prodromų periodu būna bendrųjų negalavimo požymių: mieguistumas, galvos skausmas, kartais dispepsiniai reiškinių. Po 2–3 d. pakyla temperatūra iki 40–41 ºC, atsiranda pykinimas, vėmimas, sutrinka sąmonė ir išryškėja židininiai požymiai: nistagmas, dizartrija, tremoras. Apie 10–15 proc. ligonių diagnozuojami paralyžiai. Smegenų skystyje yra saikinga limfocitinė pleocitozė (300–400 ląstelių viename mm³), šiek tiek padaugėję baltymo ir cukraus. Suaugusiųjų letalumas siekia iki 10 proc. o vaikų iki 15–20 proc.

Diagnostika. Ligos diagnozė nustatoma pagal kliniką, serologinius tyrimus ir išskyrus virusų iš kraujo ar smegenų skysčio.
Ši liga skiriama nuo kitų encefalitų, kurios sukelia arbovirusai (Rytų arklių, Sent Luiso, Kalifornijos ir kt.).

Gydymas. Ligoniams taikomas patogenezinis ir simptominis gydymas ir rekomenduojama skirti specifinioimunoglobulino,pagamintoišarkliųserumo.

Priešepideminės priemonės ir profilaktika. Endeminiuose rajonuose žmonės vakcinuojami, uodai naikinami įvairiais repelentais.