Nugaros mankšta
- Svarbiausi skeleto ir raumenų sistemos vaistai – fiziniai pratimai.
- Jie stiprina raumenis, gerina elastines savybes, didina stuburo sąnarių judesių amplitudę, t. y. stuburo lankstumą.
- Pratimų metu centrinėje nervų sistemoje gaminasi tam tikros biologiškai veiklios medžiagos (endorfinai), kurios kelia nuotaiką.
Fiziniai pratimai turi būti parenkami individualiai. Nebūna taip, kad tie patys pratimai tiktų visiems žmonėms. Bet reikia įsidėmėti, kad pratimų, kaip ir vaistų, negalima „perdozuoti“. Svarbu, kada ir kiek jų atlikti. Jie skiriami atsižvelgiant į ligos ar sutrikimo pobūdį. Raumenų tempimo pratimai, nors yra labai paprasti, tačiau ir juos galima atlikti taisyklingai ir netaisyklingai:
- netaisyklingas būdas (beje, jo laikosi dauguma) – kai tempiama su spyruokliškais trūkčiojimais ar kol pradės skaudėti. Šie abu veiksmai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos
- taisyklingas būdas – kai tempiama lėtai, visiškai atsipalaidavus ir sutelkus dėmesį į tempiamus raumenis. Taisyklingo tempimo pojūtis – visiškai švelnus, nestiprus, jums turėtų atrodyti, kad galit tą pojūtį išlaikyti neribotai ilgai.
Mes esame nevienodo lankstumo ir nereikia savęs lyginti su kitais. Raumenų tempimas – ne varžybos.
Plaukiojimas
Plaukiant vandenyje dalyvauja dauguma pagrindinių raumenų grupių, ypač jei plaukiate įvairiais stiliais. Vandenyje sveriame mažiau negu sausumoje, dėl šio apsaugančio poveikio sumažėja rizika susižeisti, neperkraunami sąnariai. Plaukimas būtų ideali mankšta, bet turi ir trūkumų – pirmiausia, reikalinga vieta, kur galėtumėte plaukioti. Didelę metų dalį priklausysite nuo uždaro baseino. Be to, jei nesate plaukikas, jums pirma reikia patobulinti savo plaukimo techniką, o po to jau plaukiodamas galėsite pagerinti savo fizinį pasirengimą.