Gydymas vaistais
Ūminis skausmas
Pradedama nuo nenarkotinių analgetikų, paracetamolio ar nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Paracetamolis neturi reikšmingo poveikio uždegimo gydymui, jis švelnus skrandžiui, tačiau gali sukelti rimtą šalutinį poveikį kepenų veiklai. Pacientui, kurio kepenys nesveikos, reiktų konsultuotis su savo gydytoju prieš pradedant vartoti medikamentą. Alkoholio vartojimas vienu metu su paracetamoliu yra labai pavojingas, netgi mirtinas.
Ūminį nugaros skausmą veiksmingai gydo nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Pasirenkama įvertinus galimą uždegimo stiprumą (disko įtrūkimas), tada skiriama NVNU, turinčių stiprų uždegimą slopinantį poveikį. Raumenų skausmui malšinti labiau tinka preparatai, pasižymintys subalansuotu skausmą malšinančiu ir uždegimą slopinančiu veikimu. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupėje yra daug įvairių preparatų. Dažniausiai vartojamų medikamentų sudėtyje yra deksketoprofeno, diklofenako, ibuprofeno, lornoksikamo, meloksikamo, nimesulido (ar kt.). NVNU gali sukelti skrandžio ir žarnyno pažeidimus, net kraujavimą. Pacientai, sergantys skrandžio opalige, prieš pradėdami šių medikamentų vartojimą būtinai turi pasikonsultuoti su savo gydytoju.
Benzodiazepinų ir raumenis atpalaiduojančių vaistų (miorelaksantai) vartojama raumenų įtampai sumažinti. Kai juosmens skausmą sukelia patologiškai padidėjęs nugaros motorinių neuronų aktyvumas, atsiranda paravertebrinių raumenų spazmas, kuris sukelia dar stipresnį raumenų spazmą. Miorelaksuojamųjų vartojimas gydant nugaros skausmą grindžiamas tuo, kad jie sumažina skausmingą refleksinį raumenų įtempimą. Šie vaistai vieni ar kartu su analgetikais, NVNU, yra plačiai skiriami ūminiam ir lėtiniam nugaros skausmui gydyti. Įvairių miorelaksuojamųjų vaistų poveikis panašus, tačiau benzodiazepinai sukelia daugiau nepageidaujamų poveikių, todėl šių preparatų turėtų būti skiriama atsargiai, pvz., vairuotojams ar dirbantiesiems greitos reakcijos ir dėmesio koncentracijos reikalaujančius darbus. Praktikoje dažnai skiriama NVNU, analgetikų ir miorelaksuojamųjų vaistų derinių.
Geriamųjų steroidinių preparatų ir švirkščiamųjų analgetikų skiriama atsižvelgiant į ligos priežastį ir sunkumą. Kartu su NVNU skiriant B grupės vitaminų (B1, B6, B12), skausmas malšinamas efektyviau. Be to, yra duomenų, kad šie vitaminai veikia skausmo receptorius, skatina nervinio audinio regeneraciją ir sustiprina NVNU uždegimą slopinantį poveikį.
Vietiškai vartojami NVNU.
Nemaža dalis žmonių, patyrę nedidelę sportinę ar buitinę traumą, susimušę, pasitempę ir varginami skausmų, nėra linkę gerti tablečių, dažniausiai baimindamiesi šalutinių poveikių. Kiti tikisi, kad visi nemalonūs simptomai ilgainiui praeis savaime ir eiti pas gydytoją, kad išrašytų vaistų, neprireiks. Tokiais atvejais dauguma verčiau norėtų naudoti tepalus. Išties labai patogu, kad vaistinėse galima įsigyti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo tepalų ir kremų pavidalu. Vienas jų – Fastum Gel.
Fastum Gel – saugus ir veiksmingas vaistas
Į Fastum Gel sudėtį įeina ketoprofenas – nesteroidinis vaistas nuo uždegimo (NVNU), kuriam būdingas itin stiprus uždegimą, skausmą ir temperatūrą mažinantis poveikis, pasireiškiantis dėl fermento ciklooksigenazės slopinimo. Nors ketoprofenas ir veiksmingas, vartojant geriamąsias jo formas, iškyla šalutinių poveikių rizika. Tuo tarpu vartojant Fastum Gel didžiausia ketoprofeno koncentracija būna pažeidimo (ten kur patepta) vietoje, o plazmoje vaisto koncentracija išlieka minimali, todėl šalutinių poveikių beveik nebūna.
Fastum Gel gerai prasiskverbia pro odą
Paprasti riebaliniai tepalai beveik nepraeina pro odą, skirtingai nuo jų, Fastum Gel – hidroalkoholinis tepalas – gerai prasiskverbia pro visus odos sluoksnius ir patenka į uždegimo židinį.
Fastum Gel pasižymi geromis kosmetinėmis savybėmis
Fastum Gel būdingos puikios kosmetinės savybės. Norint išsiaiškinti, kaip pacientai vertina šias minėto tepalo savybes, buvo atliktas tyrimas. Buvo klausiama, ar greitai Fastum Gel susigeria į odą, ar lieka patepus riebalų plėvelė ant odos, ar malonus tepalo kvapas, ar išlieka gaivumo pojūtis ir ar gelį lengva įtrinti į odą. Pagal visus šiuos kriterijus Fastum Gel savybės buvo apibūdintos kaip labai geros ar bent vidutiniškai geros. Fastum Gel nedirgina ir nedegina odos, alerginių odos reakcijų vartojant šio gelio pasitaiko retai. Jis vartojamas reumatinėms ar trauminėms kaulų-sąnarių, sausgyslių ir raumenų ligoms, kurios pasireiškia skausmo sindromu, gydyti vietiškai. Jo vartojimas paprastas – tereikia vaistu švelniai įtrinti skaudamą vietą 2 kartus per parą, išspaudžiant apie 5 cm gelio
Lėtinis skausmas
Vaistų turi būti skiriama esant reikalui, reguliariais intervalais ir stengiantis kuo greičiau pradėti mažinti dozes. Raminamųjų ir nuskausminamųjų vaistų reikėtų vartoti esant būtinybei. Narkotinių analgetikų turėtų būti skiriama stacionare, įvertinus jų efektyvumą ir skyrimo tikslingumą bei esant aiškiai diagnozei. Tricikliai antidepresantai ne tik padeda malšinti skausmą, bet ir šalina miego sutrikimus. Neuropatinį skausmą gydo vaistai nuo epilepsijos. Sudėtingais atvejais pacientai siunčiami į skausmo klinikas ar centrus, kur pagal galimybes bus įvertintas skausmo sutrikimas, funkcinė būklė, išbandyti kiti (tarp jų ir chirurginiai) skausmo gydymo metodai bei nustatytas tolimesnis gydymo planas.
Svarbu – reabilitacija. Jos tikslas – kiek galima labiau atnaujinti pacientų funkcinį pajėgumą ir sugrąžinti į įprastinį gyvenimą, atkreipiant dėmesį į paciento fizinę, emocinę ir psichikos būklę, socialinę padėtį ir darbo pobūdį. Taigi nugaros skausmo varginamų pacientų gydytojų komandą turėtų sudaryti gydytojas reabilitologas, kineziterapeutas, socialinis darbuotojas, psichologas ir kiti konsultantai.