Impotencija. Vyro ir moters požiūris

Erekcijos disfunkcija (Impotencija) yra dažna būklė, pasireiškianti iki 22 % vyrų Jungtinėse Valstijose. Numanoma, kad 2025 m. ja sirgs 322 milijonai vyrų visame pasaulyje . Sergamumasimpotencija didėja su amžiumi, panašiai kaip ir kitų su amžiumi susijusių ligų (išeminės širdies ligos, hipertenzijos, cukrinio diabeto). Masačusetso vyrų senėjimo tyrimo  duomenimis, visiškos erekcijos sutrikimo 
dažnis patrigubėja nuo 5 % 40 metų amžiaus vyrams iki 15 % 70 metų amžiaus vyrams. Erekcijos sutrikimas turi vienodą poveikį abiem partneriams ir yra laikoma pagrindine skyrybų priežastimi 20 % nesėkmingų santuokų. Vyras gali jausti kaltę ar gėdą ir pradėti trauktis iš santykių. Pastebėta, kad erekcijos sutrikimas siejamas su rimtomis pasitikėjimo savimi problemomis, todėl didelė dalis santykių žlunga. Vyrui traukiantis iš santykių partnerė gali pradėti nerimauti dėl savo patrauklumo, todėl mažėja jos pasitikėjimas savimi. Tai galiausiai veda prie pažeminimo, nusivylimo ir bendro traukimosi iš santykių. Net esant įvairių gydymo būdų, ne visi vyrai kreipiasi norėdami gydytis. Daugeliui reikia partnerės paramos, kad galėtų pripažinti faktą, kad problema egzistuoja. Geriausia alternatyva yra vengti impotencijos bet kokia kaina. Tai galima daryti aktyviai keičiant gyvenimo būdą, įskaitant dietą, fizinį aktyvumą, ir vengiant tam tikrų medžiagų vartojimo.

Impotencija: vyro požiūris

Erekcijos sutrikimo poveikis vyro psichinei būsenai plačiai aprašytas. Šie jausmai gali svyruoti nuo pasitikėjimo savimi trūkumo iki visiškos nevilties. Jie dažnai susiję su erekcijos sutrikimo epizodų dažnėjimu, o tai veda prie užburto erekcijos sutrikimo ir depresijos rato. Pranešta, kad 100 % vyrų, sergančių kokia nors erekcijos sutrikimo forma, taip pat sumažėja pasitikėjimas savimi ir santykiuose atsiranda trintis. Žalos savivokai lygį labai veikia vyro domėjimasis nauja informacija ir tam tikra profesija. I fazės tyrimo MALES , kuriame dalyvavo daugiau nei 27 000 pacientų iš 8 šalių, duomenimis, ne visi su ED siejami stereotipai gali būti 104 10 SKYRIUS. gyven imas su erekcijos sutrikimo taikomi visiems vyrams. Vyrai, turintys tokių savybių, kaip garbė, savarankiškumas ir draugų pagarba, vyriškumą apibrėžė kaip daugiau nei erekciją ir lytinį aktą. Tai prieštaravo daugeliui ankstesnių idėjų apie erekcijos sutrikimo patiriančius vyrus ir tokia tendencija išliko visose šalyse ir tarp visų amžiaus grupių. Tai palaiko teoriją, kad neigiamo erekcijos sutrikimo poveikio laipsnis tiesiogiai susijęs su asmens ankstesne emocine sveikata. Kiti gyvenimo kokybei poveikį darantys veiksniai yra amžius ir sunkumo laipsnis. Jaunesni vyrai labiau išreiškia susirūpinimą nei vyresni, o vyresni, neatsižvelgiant į erekcijos sutrikimo laipsnį, junta didesnį bendrą lytinį pasitenkinimą, net esant mažesniam geismui. erekcijos sutrikimas turi daug didesnę įtaką jaunesnių vyrų, palyginti su vyresniais, lytiniam pasitenkinimui . Pastebėta, kad erekcijos sutrikimus patiriantys vyrai junta mažesnį pasitenkinimą ne tik lytiniu gyvenimu, bet ir apskritai gyvenimu. Įdomu tai, kad tie patys erekcijos sutrikimus patiriantys vyrai, palygini su kontroline grupe, geriau įvertino savo pasitenkinimą finansine būkle ir laisvalaikio veikla . Lyginant asmenis, kuriems pasireiškia vidutinio sunkumo ir sunkaus erekcijos sutrikimo, reikšmingo bendro pasitenkinimo gyvenimu skirtumo nebuvo.

Impotencija: partnerės požiūris

Atliekant mokslinius tyrimus nustatyta, kad senstant mažėja tiek vyrų, tiek moterų lytinis aktyvumas. Priežastys yra labai skirtingos: vyrams – dėl sveikatos, vartojamų vaistų ir amžiaus, moterims – dažniau dėl pajėgaus partnerio praradimo, o jų pačių sveikata daro mažiau įtakos. Kai kreipiamasi dėl gydymo, daugeliu atvejų partnerės į gydymą neįtraukia nei gydytojas, nei pacientas.
Atliekant mokslinius tyrimus nustatyta, kad ED ir jos gydymą geriausia traktuoti kaip poros problemą ir kad gydymas vyrą ir partnerę veikia vienodai. Vykstant gydymui partneriai gali labiau emociškai suartėti, pradėti geriau bendrauti ir jausti, kad santykiai stabilesni ir šiltesni (9). Paprastai vyras dėl impotencijos į gydytoją kreipiasi vienas. Į klausimą, kodėl kartu neatėjo partnerė, atsakoma, kad ji užsiėmusi (58 %), vyras apie tai nepagalvojo (24 %) ir nežinojo, kad tai įmanoma (15 %). Tai rodo, kad prieš apsilankymą naudinga susisiekti su pacientu: konsultacija bus produktyvesnė, o pora labiau patenkinta. Klausimo apie partnerės reakciją į impotenciją atsakymai atskleidė, kad jos jautė nepasitenkinimą (29 %), apmaudą (12 %), nusivylimą (17 %) ir galiausiai susitaikymą, bet dažniausiai supratimą (77 %). Remiantis šia informacija, kad rezultatai būtų geriausi, partnerę į gydymą įtraukti būtina iškart. Net atsižvelgiant į šią informaciją, nustatyta, kad 44 % partnerių liko patenkintos lytiniais santykiais ir 54 % – lytiniu gyvenimu.
Partnerės požiūris į impotencijos prigimtį ir priežastis susijęs su vyro noru gydytis ir atviru požiūriu į gydymą. Partnerės pasitenkinimas santykiais prieš impotenciją, jos erekcijos sutrikimų ir poveikio gyvenimo kokybei suvokimas, atviras požiūris į gydymo būdus ir noras prisitaikyti prie gydymo daro labai didelę įtaką vyrui kreipiantis dėl gydymo . Atliekant kitus tyrimus taip pat pranešta apie partnerės reakciją. Kai kurios partnerės jautėsi nusivylusios ir netekusios vilties, bet daugelį tai paskatino stiprinti ne fizinį intymumą ir bendravimą lytinių santykių tema. Tai parodo poros santykių ir gebėjimo bendrauti iki išsivystant impotencijai svarbą.

Gydymo poveikis

Kai kreipiamasi dėl gydymo vaistais, norint, kad gydymas būtų sėkmingas, svarbu įtraukti partnerę nuo pat pradžios ir per konsultacijas pateikti informaciją apieimpotencijos  dažnį ir galimus gydymo būdus. Pirminė informacija apie gydymą ir priežastis porai gali būti pateikta dar prieš pirmąją konsultaciją. Tokiu būdu partnerė turi pakankamai laiko susipažinti su informacija ir suformuluoti klausimus apie priežastis ir gydymo galimybes. Dėl to partnerė palankiau vertins impotenciją, sumažės jos kaltės jausmas, ji geriau supras ir labiau užjaus partnerį. Norint pateikti literatūros prieš pirmąjį apsilankymą klinikoje reikalinga išankstinė konsultacija, bet ji naudinga, nes vėliau pacientai būna labiau patenkinti ir laikosi paskirto gydymo. Prieš gydant, impotenciją patiriančių pacientų partnerių lytinis aktyvumas būna sumažėjęs, palyginti su laikotarpiu iki išsivystant ED. Išsivysčius impotencijai daug pacientų partnerių nebejaučia lytinio geismo, susijaudinimo ar orgazmo, o dauguma būna nepatenkintos lytiniais santykiais. Kai ši grupė pradedama gydyti, partnerės lytinio geismo, susijaudinimo ir orgazmo dažnis pastebimai padidėja. Impotencija turi didelį poveikį partnerės lytinei patirčiai. Gydymas gali reikšmingai pakeisti šį fenomeną, kad lytiniai santykiai malonumą teiktų abiem partneriams .

Kaip išvengti impotencijos?

Daugeliu atvejųimpotencija  yra išvengiama liga, bet jos prevencijai reikia, kad pacientui būtų suteikta informacija apie rizikos veiksnius. Gerai informuoti asmenys gali išvengti ir (arba) atidėti varginančios ligos, kurią daugelis sieja su senėjimu, pradžią. Paklausti apie su impotencija susijusius rizikos veiksnius, daugiau nei 50 % asmenų negali nurodyti nė vieno. Dažniausiai informacijos gaunama iš interneto ir pirminės sveikatos priežiūros gydytojų. Internetu besinaudojantys asmenys geriau informuoti, jaunesni ir geriau išsilavinę. Kadangi impotencijos rizikos veiksniai tokie patys, kaip ir kitų sunkių ligų, kyla didesnis poreikis pacientus informuoti apie juos.
Su mpotencija susiję rizikos veiksniai yra stulbinamai panašūs į širdies ir kraujagyslių ligos rizikos veiksnius. Su impotencija bei širdies ir kraujagyslių liga glaudžiai siejami nutukimas, metabolinis sindromas, hipertenzija, nejudrumas, cukrinis diabetas ir rūkymas. Fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė bei sveikesnė dieta su erekcijos sutrikimu bei širdies ir kraujagyslių liga koreliuoja neigiamai. Šie įpročiai ne tik mažina impotencijos bei širdies ir kraujagyslių ligos dažnį, bet ir slopina uždegimą, taigi gerina endotelio būklę. Žinant šiuos su erkcijos sutrikimu  susijusius rizikos veiksnius vyrams gali atsirasti motyvacija pradėti gyventi sveikiau.

Rūkymas

Rūkymo paplitimas Jungtinėse Valstijose per daugiau nei 40 metų sumažėjo, bet pastaruosius 5–10 metų nusistovėjo. Remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centrų duomenimis, 1965 m. rūkė 42 % suaugusiųjų (18 metų amžiaus ir vyresnių), o 2009 m. – 20,6 % (23,5 % vyrų ir 17,5 % moterų; išsilavinimo lygis buvo atvirkščiai proporcingas rūkančiųjų dažniui). Asmenims, kurie kada nors rūkė, impotencija pasireiškia dažniau. Panašu, kad ši sąsaja priklauso nuo dozės ir yra dažniausia tarp rūkančiųjų toliau European Journal of Urology („Europos urologijos žurnalas“) tyrimu nustatytas ryšys su rūkymu ir įrodyta, kad jis priklauso nuo dozės. Vyrams, per metus surūkantiems 20 pakelių, impotencijos dažnio padidėjimas buvo statistiškai reikšmingas. Nerūkantiems vyrams, kurie kvėpavo kitų iškvėptais dūmais, impotencijos rizika buvo šiek tiek padidėjusi . Ši informacija patvirtina tai, ką manėme anksčiau – rūkymas yra ne tik širdies ir kraujagyslių ligos, bet ir impotencijos rizikos veiksnys. Veikimo mechanizmas nebuvo galutinai pademonstruotas, bet panašu, kad rūkant sukeliamas uždegimas, dėl kurio pažeidžiamas endotelis.

Gyvenimo būdas ir mityba

Yra keli rizikos veiksniai kuriuos modifikavus galima gerokai sumažinti impotencijos dažnį ir (arba) progresiją. Tarp jų yra nutukimas, nejudrus gyvenimo būdas, rūkymas ir alkoholio vartojimas. Laikas, kada pradedamas modifikavimas, taip pat turi įtakos erekcijos sutrikimams : pokyčiai sulaukus vidutinio amžiaus, įskaitant mažesnį alkoholio vartojimą, baigimą rūkyti ir svorio numetimą, turėjo nedaug įtakos impotencijai, o padidėjus fizinės veiklos lygiui impotencijos dažnis sumažėjo net pradėjus tai daryti vėliau gyvenime. Naujosios Anglijos mokslinių tyrimų instituto atlikto tyrimo duomenimis, pradėti gyventi sveikiau ankstesniame gyvenimo laikotarpyje yra geriausias būdas užkirsti kelią vėliau gyvenime išsivystyti erekcijos sutrikimams . Vienas iš gyvenimo būdo pokyčių, apie kurį dažnai nepagalvojama, yra ryšys tarp lytinių santykių dažnio ir impotencijos išsivystymo: vyrams, kurie turi lytinių santykių rečiau nei kartą per savaitę, erekcijos sutriimai išsivysto du kartus dažniau, palyginti su vyrais, kurie turi lytinių santykių kartą per savaitę ar dažniau. Šio tyrimo išvada tokia, kad reguliarūs lytiniai santykiai apsaugo vyrus nuo impotencijos, be to, turi įtakos jų bendrai sveikatai ir gyvenimo kokybei. Pirmiau minėti gyvenimo būdo pokyčiai bus vėliau išsamiai apžvelgti šiame skyriuje. Dėl šių gyvenimo būdo pokyčių sumažėja uždegimas ir pagerėja endotelio būklė. Tai pagerina kraujo tėkmę kraujagyslėmis ir yra naudinga mažinant erekcijos sutrikimų ir išeminės širdies ligos riziką.

Maistinės medžiagos ir augalai (papildai)

Šiuo metu yra daugybė be recepto parduodamų papildų, augalinių preparatų ir namie gaminamų priemonių, apie kurias sakoma, kad tai „natūrali“ priemonė nuo impotencijos. Nors gali būti, kad kai kurie iš šių preparatų gali būti naudingi impotenciją patiriantiems pacientams, mokslinių tyrimų, rodančių šį poveikį, atlikta labai mažai, jei iš viso atlikta. Dėl daugelio papildų teigiamo poveikio didžiausią poveikį turi placebo efektas. Placebo efekto veiksmingumas per kai kuriuos tyrimus siekė 25–50 %. Maisto papildai, sukeliantys šį placebo efektą, gali atnešti daug finansinės naudos, o į rinką gali patekti naujų preparatų, kurių gamintojai tikisi panašios naudos.
Mūsų kaip gydytojų pareiga yra žinoti šiuos papildus ir gebėti paaiškinti placebo efektą. Tačiau jei erekcija pagerėja, pacientas gali toliau vartoti papildą. Kad tokie papildai būtų laikomi standartinėmis priemonėmis, reikia atlikti daugiau atsitiktinės atrankos šių papildų tyrimų, be to, reikalingas šių papildų gamybos ir žymėjimo kontrolės mechanizmas.

Psichinė sveikata ir depresija

Nustatytas ryšys tarp depresijos ir impotencijos. Tiesą sakant, sunku atskirti, ar depresija sukelia impotenciją, ar impotencija depresiją. Daugelį sunkia depresija sergančių pacientų sėkmingai gydant ED taip pat praeina. Gydant nesunkia depresija sergančių pacientų erekcijos sutrikimus daugeliu atveju jų nuotaika taip pat pagerėja. Tai rodo, kaip svarbu gydytojams sugebėti diagnozuoti ne tik impotenciją, bet ir depresiją. Pacientai, gydomi nuo impotencijos ir sergantys negydoma nesunkia ar vidutinio sunkumo depresija, dažnai nutraukia ED gydymą. Dėl to depresija gali pasunkėti ir gali netgi kilti pavojus gyvybei . Tai rodo, kad svarbu gydyti pacientą, o ne susitelkti ties viena diagnoze. Tam atliekama medicininė apžiūra, nustatoma išsami medicininė anamnezė ir su pacientu kalbama apie tai, kaip jis jaučiasi dėl dabartinės situacijos.

Nutukimas

Nutukusiems vyrams impotencijos rizika yra 30–90 % didesnė nei liesesniems. Didelis impotencijos dažnis tarp vyrų, sergančių širdies ir kraujagyslių liga, rodo, kad šių vyrų erekcijos sutrikimai turi kraujagyslinį komponentą. Erekcijos sutrikimus patiriantiems dažniau pasireiškia metabolinis sindromas, hipertenzija ir atsparumas insulinui. Trečdaliui vyrų, kurie pradeda gyventi sveikiau, tampa fiziškai aktyvesni ir numeta svorio, po 2 metų grįžta lytinė funkcija. Įrodyta, kad pradėję gyventi sveikiau (į Viduržemio jūros regiono maistą panaši dieta ir didesnis fizinis aktyvumas), asmenys gali išvengti širdies ir kraujagyslių ligos, impotencijos ir ankstyvos mirties. Tyrimų duomenimis, 40 metų amžiaus nutukusio vyro vidutinė gyvenimo trukmė sutrumpėja 7 metais. Dėl gyvenimo būdo pokyčių pagerėja medžiagų apykaita ir sumažėja uždegimo rodikliai, pagerėja endotelio būklė, todėl pailgėja vidutinė numatoma gyvenimo trukmė. Kadangi nutukimas šiuo metu pasiekė epidemijos mastą, gydytojai privalo sklandžiai kalbėti apie medžiagų apykaitos anomalijas ir jų gydymo priemones. Jei norime sustabdyti nutukimo epidemiją, privalome daugiau žinoti apie mitybos ir fizinio aktyvumo planus. Išleidžiama neproporcingai daug sveikatos priežiūrai skirtų visuomenės pinigų siekiant gydyti nutukimą ir susijusias ligas. Pradėjus gyventi sveikiau pagerės bendra visuomenės sveikata, sumažės širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, hipertenzijos ir impotencijos atvejų. Tuo pačiu labai palengvės mūsų pernelyg įtemptos medicinos sistemos darbas, sumažės kainos už sveikatos priežiūrą ir pagerės gyvenimo kokybė.

Fizinis aktyvumas

Yra daugybė tyrimų, kuriais siekiama nustatyti sveiko gyvenimo būdo naudą patiriantiesiems erekcijos sutrikimus. Sveikai gyvenant alkoholio vartojama nuosaikiai ar visai nevartojama, laikomasi į Viduržemio jūros regiono maistą panašios dietos, nerūkoma ir užsiimama fizine veikla (sportuojama). Tyrimais nustatyta, kad sveikai gyventi pradėjusiems asmenims sumažėja impotencijos, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinio diabeto, hipertenzijos ir nutukimo atvejų. Erekcijos sutrikimų atžvilgiu taip pat svarbu, kada pradedama gyventi sveikai. Laukiantys vidutinio amžiaus, kad pakeistų mitybos įpročius, mestų rūkyti ir pradėtų vartoti mažiau alkoholio, dažniausiai pajunta minimalų poveikį impotencijai ar besivystysiančios impotencijos požymiams. Vis tik net sulaukus vidutinio amžiaus padidėjęs fizinis aktyvumas tiek iškart, tiek po kelerių metų sumažina erekcijos sutrikimus. Fizinis aktyvumas neturi būti toks struktūrizuotas, kaip daugelis mano. Reikšminga nauda juntama vien pradėjus judresnį gyvenimo būdą. Pasivaikščiojimo, darbo kieme ar dalyvavimo organizuotoje pradedančiųjų sporto grupėje gali užtekti, siekiant užtikrinti reikšmingą naudą – svorio kritimą, kraujospūdžio sumažėjimą ir geresnę gliukozės kontrolę. Šie pokyčiai daro įtaką uždegimui ir endotelio būklei, todėl mažiau sergama kraujagyslių ligomis, įskaitant impotencijos bei širdies ir kraujagyslių ligą.

Hormonų pusiausvyros optimizavimas

Erekcijai reikalingas testosteronas. Įrodyta, kad hipogonadizmu sergantiems vyrams pradėjus taikyti pakaitinę testosterono terapiją atstatomi lytinis potraukis ir erekcija . Padidėjus testosterono kiekiui padidėja laisvojo testosterono, tiesiogiai veikiančio erekciją ir lytinį potraukį . Yra įtikinamų įrodymų, kad hormonai ir erekcija yra susiję . Prieštara atsiranda bandant nustatyti normalų ir optimalų testosterono kiekį. Yra didelis skirtumas tarp normalaus ir optimalaus testosterono kiekio. Daugelyje laboratorijų intervalas yra nuo 250 iki 900. Laisvojo testosterono kiekis yra svarbesnis. Kai kiekis optimalus, pastebimas širdies ir kraujagyslių ligos, hipertenzijos, cukrinio diabeto ir impotencijos sumažėjimas. Su šiais pokyčiais susijęs liesos raumenų masės , kaulų mineralinio tankio, savijautos ir erekcijos pagerėjimas.

Išvada

Erekcijos sutrikimai yra dažna problema, abu partnerius veikianti vienodai ir dažnai vedanti prie santykių pabaigos. Gydymas gerokai sėkmingesnis, kai per pradinį tyrimą bei vykstančio gydymo apsilankymus dalyvauja abu partneriai. Norint gydyti reikia, kad pacientas pakeistų gyvenimo būdą, o tam reikia partnerės paramos. Asmenys gali sumažinti šios ligos atvejų dažnį padarydami minimalių gyvenimo būdo pokyčių. Dėl jų pagerėtų bendra sveikata ir gyvenimo kokybė.