Ausies skausmas
Pirminis ausies skausmas susijęs su ausies pažeidimais. Antrinis ausies skausmas – tai persiduodantis į ausį skausmas, atsirandantis dėl kitų organų pažeidimo. Tai neotogeninis ausies skausmas. Ausies skausmas paprastai yra ūminės ar lėtinės išorinės ausies landos ar speninės ataugos infekcijos arba ūminės vidurinės ausies infekcijos požymis. Šias infekcijas galima lengvai nustatyti atlikus kruopštų klinikinį tyrimą. Jeigu po ausies klinikinio tyrimo ausies skausmo priežastis nepaaiškėja, reikėtų pagalvoti apie antrinį ausies skausmą. Kadangi ausį dalinai inervuoja jutiminės klajoklio nervo (Arnoldo nervo) šaka, liežuvinis ryklės (Jacobson) nervas, trišakis nervas, veidinis nervas, I ir II galvinių nervų šakos, tokios patologinės būklės, kaip infekcijos ar piktybinis procesas viršutinėje virškinimo ir kvėpuojamojo aparato dalyje (gerklų, ryklės, burnos ir liežuvio pamato karcinoma) bei dantų ligos taip pat gali sukelti ausies skausmą (12–1 paveikslas). Kitos ausies skausmo priežastys – tai ūminis serozinis vidurinės ausies uždegimas, Eustachijaus vamzdžio uždegimas, ūminė ausies barotrauma, speninės ataugos uždegimas, trauminė būgnelio perforacija, svetimkūniai ir persiduodantis skausmas, esant smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijai, susilaikiusiems tretiesiems krūminiams dantų abscesams ir po neseniai atlikto dantų gydymo. Maždaug 50 proc. persiduodančio ausų skausmo sukelia dantų ligos.
Pacientų pobūdis
Išorinės ausies uždegimas dažniau pasitaiko suaugusiesiems, ypač vyresnio amžiaus diabetu sergantiems žmonėms, taip pat pacientams su galvos odos seborėjiniu dermatitu ar psoriaze. „Plaukiko ausis“ dažnai būna daug plaukiojantiems asmenims, bet taip pat ir tiems, kurie valo ausis vatiniais krapštukais, popieriui susegti skirtomis sąvaržėlėmis ar rankšluosčio galiukais bei kitokiomis priemonėmis. Vidurinės ausies uždegimas dažnesnis vaikams, ypač jaunesniems nei 8 metai. Įvairūs tyrimai rodo, kad 20 proc. visų vaikų vidurinės ausies uždegimu serga bent tris kartus per pirmuosius gyvenimo metus, o du trečdaliai visų vaikų iki 2 metų amžiaus serga bent vieną kartą. Iš visų apsilankymų pas pediatrą vidurinės ausies uždegimas yra trečioje vietoje pagal dažnumą po viršutinių kvėpavimo takų infekcijų ir tonzilofaringito. Didesnės rizikos grupėje yra neišnešioti vaikai, kuriems taikyta kvėpuojamoji terapija, vaikai su skeltu gomuriu ir sergantieji Dauno sindromu. Serozinis otitas taip pat dažnas vaikams. Paprastai jis nėra susijęs su stipriu skausmu, išskyrus tuos atvejus, kai ūminė infekcija sukelia ūminį vidurinės ausies uždegimą. Serozinis otitas dažnai neturi simptomų, tačiau ši liga dažnai aptinkama rutiniškai atliekant audiometriją mokyklinio amžiaus vaikams, kadangi ši liga yra dažniausia vaikų klausos sutrikimų priežastis. Vietinės skausmo priežastys vyrauja vaikams, o persiduodančio skausmo dažnumas didėja su amžiumi. Viename iš tyrimų nustatyta, kad 60 proc. (vidutinis amžius 36 metai) į ausų, nosies ir gerklės ligų kliniką nukreiptų pacientų ausies skausmas buvo antrinis. 80 proc. pacientų ausies skausmą sukėlė kaklinės stuburo dalies pažeidimai, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija ar dantų patologija. Susilaikęs trečiųjų krūminių dygimas dažniau pasitaiko moterims nuo 15 iki 25 metų amžiaus ir gali sukelti persiduodantį ausų skausmą. Vyresnio amžiaus pacientams piktybinės ryklės, burnos ir gerklų ligos gali sukelti į ausis persiduodantį skausmą. Antrinis ausų skausmas nereiškia, kad negali būti vietinių skausmą sukeliančių patologinių procesų. Barotraumą reikėtų įtarti neseniai keliavusiems lėktuvu ar gilaus nardymo su akvalangu mėgėjams. Skausmas, sukeltas tiesioginės traumos, gali atsirasti dėl garso bangos, antausio ar „ausų tampymo“.
Simptomų pobūdis
Išorinės ausies uždegimą lengva atskirti nuo vidurinės ausies uždegimo pagal tai, kad išorinės ausies uždegimu sergantiems ligoniams ausies kaušelio judinimas ar spaudimas sukelia labai stiprų skausmą. Be to, šių pacientų išorinės ausies kanalas gali būti patinęs ir skausmingas. Abipusis ausų skausmas labiau būdingas išorinės ausies uždegimui. Abipusis ausų skausmas mažai tikėtinas, esant vidurinės ausies uždegimui, ir praktiškai nepasitaiko, esant antriniam ausies skausmui. Vidurinės ausies uždegimo sukeliamą skausmą pacientas dažnai apibūdina kaip giliai ausyje esantį stiprų skausmą, kuris neleidžia jam miegoti. Vaikai, kurie yra pernelyg maži, kad išsakytų savo skundus, dažnai būna irzlūs, neramūs, karščiuoja, blogai valgo ir trina skaudančią ausį. Dažnai pacientai yra neseniai persirgę viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Serozinis otitas ar Eustachijaus vamzdžio uždegimas paprastai nėra susijęs su stipriu skausmu, bet pacientai gali jausti protarpinį diskomfortą ir girdėti spragsėjimą ar kliuksėjimą ausyje. Stiprus ausies skausmas, ypač už ausies, atsiranda sergant ūminiu speninės ataugos uždegimu. Šie pacientai jaučia labai stiprų skausmą spaudžiant virš speninės ataugos. Barotraumos sukeltas skausmas gali būti stiprus ir nuolatinis, kartais prisideda vidurinės ausies uždegimas. Skausmas dažniausiai jaučiamas lėktuvui leidžiantis, ypač jei žmogus serga viršutinių kvėpavimo takų infekcija su Eustachijaus vamzdžio funkcijos sutrikimu. Skausmas gali būti labai stiprus (nepakeliamas). Pacientai, kuriems yra sieros kamščių, gali skųstis stipriu ausų skausmu arba jie gali justi neapibrėžtą diskomfortą, kartais susijusį su sutrikusia klausa. Paklausti pacientai gali pasisakyti jau ilgą laiką turį problemų dėl sieros kamščių, kai skausmas sustiprėja, jie lankosi pas gydytoją. Su smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija susijęs ausies skausmas paprastai yra protarpinis ir dažnai pablogėja rytą, jei pacientas naktį „griežia dantimis“. Skausmas taip pat gali būti jaučiamas į dienos pabaigą, ypač jei jis atsiranda dėl griežimo dantimis (žr. 13 ir 17 skyrius).
Susiję simptomai
Esant vidurinės ausies uždegimui, įprastinė simptomų seka yra pablogėjusi klausa, skausmas, karščiavimas, išskyros iš ausies, jei plyšta būgnelis, ir palengvėjantis skausmas bei karščiavimas, jei būgnelis prakiūra. Seroziniu otitu sergantys pacientai paprastai gerai jaučiasi ir nekarščiuoja. Dažnai šie pacientai kreipiasi tik dėl pablogėjusios klausos, nors taip pat jie gali skųstis pilnumo jausmu ausyje, pokšėjimo ar spragsėjimo garsais ausyje ir spengimu. Su smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija susiję simptomai – tai galvos sukimasis, spengimas ausyse, galvos skausmas ir žandikaulio traškėjimas. Skausmas gali būti stipresnis rytą, jei pacientas naktį griežia dantimis.
Veiksniai, sukeliantys ir sunkinantys simpomus
Ausies barotraumą skatina viršutinių kvėpavimo takų infekcija, šienligė, serozinis otitas ir užgulta nosis. Ją dažnai sukelia padidėjęs atmosferos slėgis, pvz., leidžiantis lėktuvui. Eustachijaus vamzdžio uždegimą dažnai sukelia faringitas ar viršutinių kvėpavimo takų infekcija, dėl kurios atsiranda mechaninė ar funkcinė Eustachijaus vamzdžio obstrukcija; oras vamzdyje rezorbuojamas ir būgnelis įsitraukia. Sergantieji ūminiu speninės ataugos uždegimu dažnai būna prieš 10–14 dienų persirgę vidurinės ausies uždegimu. Skausmas ausyje, persidavęs dėl antrojo ar trečiojo galvinių nervų pažeidimo, gali sustiprėti palenkus kaklą. Ausies skausmas, kuris sustiprėja ryjant, rodo Eagle sindromą arba pailgėjusią ylinę ataugą.
Veiksniai, lengvinantys simptomus
Barotraumos ar Eustachijaus vamzdžio uždegimo sukeliamą ausies skausmą gali šiek tiek palengvinti Valsalva manevras, kramtymas arba nosies dekongestantai. Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcijos sukeltas skausmas gali palengvėti nešiojant tam tikrus dantų įtvarus.
Klinikinio tyrimo radiniai ir diagnostiniai tyrimai
Klinikiniai radiniai, sergant išorinės, vidurinės ausies uždegimu ar seroziniu otitu, gerai žinomi (žr. straipsnius) ir neaprašomi šiame skyriuje. Norėdamas atmesti vidurinės ausies uždegimą, gydytojas turi gerai apžiūrėti ausies būgnelius. Jeigu neįmanoma gerai apžiūrėti būgnelio dėl sieros susikaupimo ar antrinės išorinės ausies infekcijos, vidurinės ausies uždegimo atmesti neįmanoma; šią ligą galima atmesti tik tuo atveju, jei visas būgnelis atrodo normaliai ir nėra kondukcinio klausos sutrikimo. Esant seroziniam otitui, vidurinėje ausyje kaupiasi serozinis lipnus skystis. Ausies būgnelis dėl susikaupusio skysčio gali atrodyti pažeistas, jis gali būti patinęs su stebimom radialinėm kraujagyslėm. Esant seroziniam otitui ar Eustachijaus vamzdžio uždegimui, būgnelis gali būti įtrauktas, o jo judrumas, tiriant pneumatine otoskopija, sumažėjęs (12–2 paveikslas). Varžos timpanometrija (12–3 paveikslas) padeda patvirtinti diagnozę. Pacientams su mikoplazmine infekcija dažnai būna pūslės ant būgnelio (pūlinis meningitas). Jeigu pacientas skundžiasi ausies skausmu, karščiuoja ir už ausies patinę arba čiuopiant virš speninės ataugos skausminga, galimas ūminis speninės ataugos uždegimas. Dėl kartu esančio vidurinės ausies uždegimo ausies būgnelis paprastai būna raudonas, išsipūtęs ir nejudrus. Šią ligą reikia įtarti ir tuomet, kai išskyros iš ausies skiriasi ilgiau nei 10 dienų. Radiologiniai tyrimai padeda nustatyti diagnozę. Jeigu pacientas skundžiasi skausmu ausyje, o klinikinio ausies kanalo ir būgnelio tyrimo radiniai yra normalūs, greičiausiai yra antrinis ausies skausmas. Dažniausia antrinio ausies skausmo priežastis yra dantų patologija, taip pat dantų ėduonis, danties viršūninė infekcija ir neišdygę dantys. Kadangi liežuvinis ryklės nervas inervuoja vidurinės ausies gleivinę, užpakalinę išorinio ausies kanalo dalį, Eustachijaus vamzdį, taip pat ryklę, tonziles ir užpakalinį liežuvio trečdalį, tokios ligos, kaip tonzilitas, faringitas, peritonzilinis abscesas ir retrofaringinis abscesas, gali pasireikšti persiduodančiu į ausį skausmu. Kita dažna į ausį persiduodančio skausmo priežastis – smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkcija. Pastaroji patologija gali būti ūminė dėl ypač plataus išsižiojimo, arba lėtinė dėl netaisyklingo sąkandžio ar smilkininio apatinio žandikaulio sąnario artrito, kuris dažniau pasitaiko reumatoidiniu artritu sergantiems pacientams. Klinikinio tyrimo metu galima rasti netaisyklingą sąkandį ar dėl griežimo dantimis padidėjusius kramtomuosius raumenis. Be to, čiuopiant virš smilkininio apatinio žandikaulio sąnario pacientas dažnai jaučia skausmingumą. Kartais tiriantis asmuo gali girdėti sąnario traškėjimą arba čiuopti ties sąnariu krepitaciją. Pacientai su susilaikiusiais trečiaisiais krūminiais gali jausti skausmą ar pasireikšti trizmas spaudžiant virš ar ties apatinio žandikaulio kampais. Diagnozę galima patvirtinti atlikus dantų rentgenogramas. MRT ir KT tyrimai naudingi diagnozuojant išorinio ausies kanalo osteomielitą, taip pat navikus, sukeliančius pirminį ar antrinį ausies skausmą.
Retesnės diagnozės
Ausų skausmą gali sukelti tokios infekcijos, kaip pūliniai, vabzdžių įkandimai, lėtinis mazginis ausies vijoklio chondrodermatitas (ypač skausmingas ausies vijoklio mazgelis, dažnesnis vyresnio amžiaus pacientams), ausies kaušelio perichondritas arba podagriniai mazgai (kurie paprastai nėra skausmingi). Retais atvejais vidurinės ar išorinės ausies navikai gali sukelti nepraeinantį skausmą. Pacientai su Herpes zoster oticus (Ramsay Hunt sindromu) jaučia stiprų skausmą vienoje ausyje kelias dienas, vėliau ant ausies kaušelio ar išorinėje landoje atsiranda pūslelių. Tokių pūslelių gali atsirasti ir ant būgnelio, kartais ant gomurio. Kartu su pūsleliniu bėrimu paprastai atsiranda ir visiškas VII galvinio nervo motorinio neurono pažeidimas, susijęs su karščiavimu, organizmo sutrikimais, kurtumu, spengimu ausyse, galvos sukimusi ir nistagmu. Tokie vaistai kaip mesalaminas ir sulfasalazinas, gali sukelti ausies skausmą. Jeigu ausies skausmas vaikui atsiranda per 2 savaites po dantų gydymo, o ausų klinikinio tyrimo radiniai normalūs, reikėtų pagalvoti apie smilkininio apatinio žandikaulio sąnario disfunkciją, ypač jei po kito dantų gydymo ausies skausmas atsikartoja. Retais atvejais kūdikiams ir vaikams ausies skausmą gali sukelti gastroezofaginis refliuksas. Persiduodantis į ausį skausmas gali atsirasti dėl V galvinio nervo pažeidimo, dantų ėduonies, apatinių krūminių dantų abscesų, trišakio nervo neuralgijos, sinusito ir paausio seilių liaukų patologijos. Ūminis ir poūmis tiroiditas, pažeidžiantis vieną skydliaukės skiltį, gali sukelti pažeistos pusės ausies skausmą. Ausies skausmas gali atsirasti dėl IX ir X nervų dirginimo, esant minkštojo gomurio, užpakalinio liežuvio trečdalio, tonzilių, gerklų patologijai, migrenai, liežuvinio ryklės nervo neuralgijai ir karotidinijai (nuolat perštinti gerklė, kuri apžiūrint yra normali, ir ausies skausmas, sustiprėjantis ryjant, ir skausmingumas ties miego arterijos linkiu).