Koks nerimas yra įprastas, o koks – jau trukdantis gyvenimui?
Nerimas – gana naudinga organizmo reakcija, ypač kai jis trunka neilgai ir padeda mobilizuoti organizmo pajėgas. Paprastai tariant, nerimas padeda tapti kovingesniems ir, jei reikia, bėgti iš tam tikrų situacijų, kurios mums gali būti pavojingos, arba, priešingai, kovoti su pavojais ir taip apsaugoti save bei savo artimuosius.
Tik jei anksčiau žmonėms iš tikrųjų reikėjo medžioti ir apsaugoti savo šeimą nuo realių užpuolikų ir žudikų, tai dabar „puola kitokie stresai“ – spaudimas darbe ir moksluose, didelis gyvenimo tempas, aukšti reikalavimai, karjeros ir šeimos lūkesčiai, labai dideli įsipareigojimai ir t.t.
Kodėl sakoma, kad lėtinis nerimas gali sugriauti normalią kasdienybę? Kada reikėtų būtinai kreiptis į specialistą, o kada galėtų padėti visiškai natūrali priemonė iš gamtos – levandų eterinis aliejus?
Lėtinis nerimas gali sugriauti normalią kasdienybę
Tikriausiai visiems žinoma, kad organizmas savaip atsako į jaučiamą grėsmės pavojų – išsiskyrus didesniam adrenalino kiekiui padažnėja širdies ritmas, pagerėja dėmesio koncentracija, paaštrėja tam tikri pojūčiai, išsiplečia vyzdžiai, padidėja kraujo spaudimas ir padažnėja kvėpavimas.
Toks epizodinis nerimas yra normalus ir netgi pageidautinas – jis padeda pasiekti geresnių rezultatų ir, tarkime, būti atidesniems einant namo tamsiu paros metu. Vis dėlto lėtinis, kartais vadinamas probleminiu ar generalizuotu nerimu, yra kur kas sudėtingesnis ir kur kas labiau trikdantis normalią gyvenimo kokybę.
Žmogus, išgyvenantis generalizuotą ar pernelyg išreikštą, chronišką nerimą, dėl visko jaudinasi stipriau. Jį taip pat gali kamuoti dėmesio ir koncentracijos sutrikimai, įvairūs kūniški simptomai, pavyzdžiui, viduriavimas, raumenų įtampa, galvos skausmas ir svaigulys, raumenų įtampa ar nemiga. Kai kurie asmenys net patiria panikos atakų (priepuolių), dėl kurių pradeda vengti tam tikrų vietų ar situacijų, o toks vengimas labai apriboja normalias žmogaus gyvenimo aplinkybes.
Taigi visai nesunku suvokti, kad toks nerimas, kuris jau kenkia normaliai gyvenimo kokybei, turėtų būti gydomas nedelsiant. Beje, su stresu ir nerimu susijusi ir kita biologiškai aktyvi medžiaga – kortizolis, kurio nuolat padidėjęs kiekis kraujyje gali sukelti nepageidaujamus procesus, tarkime, lėtinį uždegimą.
Kada kreiptis į specialistą pagalbos?
Ne visuomet pakanka tik „pagalbos sau“, tarkime, taikant griežtesnį darbo ir poilsio režimą, atsisakant žalingų įpročių ar pradėjus medituoti; kartais reikia ir profesionalios pagalbos, kurią gali suteikti psichologas, psichoterapeutas ar psichiatras.
Jei jaučiate, kad kasdienis nerimas ypatingai stiprus ir reikšmingai kenkia Jūsų gyvenimo kokybei, tuomet nedelskite ir kreipkitės į specialistą. Atminkite, kad nesprendžiamos emocinės problemos paprastai tik gilėja, tad kuo anksčiau drąsiai ir be gėdos kreipsitės pagalbos – tuo geriau.
Kai kuriems asmenims, pavyzdžiui, kamuojamiems specifinių fobijų, gali pakakti vos kelių užsiėmimų ir gyvenimo kokybė nepalyginai pagerėja, kai kuriems, kuriuos kamuoja sunkesnis nerimsi, gali prireikti derinti psichoterapiją su gydymu medikamentais, kurie dabar – pažangūs ir saugūs. Tyrimais įrodyta, kad psichoterapinio ir gydymo vaistais derinimas – pats efektyviausias ir geriausias apsaugantis nuo atkryčių. Tad – pirmyn, nebebijote kalbėti apie emocinę sveikatą ir imkitės veiksmų, kad nerimas negriautų Jūsų kasdienybės.
Kokia visiškai natūrali priemonė iš gamtos galėtų padėti pažaboti nerimą?
Jei tikite, kad gamta gali padėti susidoroti su dar gana lengvu nerimu, tuomet rinkitės nereceptinius augalinius vaistinius preparatus, padedančius kovoti su lengvu nerimu ir dėl jo kylančiais miego sutrikimais, pavyzdžiui, LILANDOR 80 mg minkštąsias kapsules. LILANDOR yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, skirtas lengvam nerimui malšinti ir miegui palengvinti.
Vienas didžiausių šio nereceptinio augalinio vaistinio preparato privalumų yra tas, kad Lilandor nesukelia pripratimo, neslopina ir retai sukelia nepageidaujamų reiškinių (jų dažnis nežinomas, t.y. – negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis). Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.